Spotkanie z Janem Matejką

,, Żył przed wiekiem w wiekowym Krakowie
wątły, drobny, niepozorny człowiek,
co malował obrazy ogromne,
by historię Ojczyzny przypomnieć…’’’
T. Szyma

W piątkowe przedpołudnie 4 grudnia uczniowie klas 6 L, 2 G i 3 GŻ odbyli kolejną muzealną podróż. W zabytkowej kamienicy przy najbardziej ruchliwej ulicy Starego Miasta spotkali się z Janem Matejką – malarzem dziejów Polski. Spacerując po pokojach, w których artysta spędził większość swojego życia, z zainteresowaniem oglądali wiszące na ścianach obrazy oraz meble i wyposażenie mieszczańskiego domu z XIX wieku. Z uwagą słuchali też pani Ani, która przedstawiła uczniom wiele ciekawostek z życia Jana Matejki, wyjaśniła różnice między portretem, autoportretem i karykaturą oraz zaprosiła do zabawy w detektywów. Uczniowie – detektywi wykazali się wyjątkową spostrzegawczością i bezbłędnie wskazywali na obrazach kolejne opisane w zagadkach postacie. A na końcu zainspirowani dziełami mistrza sami sięgnęli po kredki i tworzyli, z dużym powodzeniem, portret ,,drobnego, niepozornego człowieka ‘’ z krzywym nosem i długą, siwą brodą.

Opracowała: Agnieszka Romańska

Facebooktwittergoogle_plus