Świergotki

Zajęcia taneczne – zespół baletowy „Świergotki”

Zespół baletowy „Świergotki” powstał w roku 2012, a jego powstanie było wynikiem obserwacji niezwykłego zamiłowania do tańca dziewczynek z klas młodszych szkoły podstawowej. Na scenie spełniają się ich marzenia o wdzięku, pełnych gracji ruchach, elegancji, baletkach i tiulowych spódniczkach. Taniec kształtuje wrażliwość i rozwija wyobraźnię dziewczynek. Uczy poczucia współodpowiedzialności, samodyscypliny i koncentracji uwagi. Daje też możliwość wyrażania emocji, a małe tancerki mogą realizować dzięki niemu swoje artystyczne marzenia. Nie sposób zapomnieć o korzystnym wpływie tańca dla zdrowia dzieci; ćwiczenia taneczne rozwijają naturalny wdzięk, sprzyjają koordynacji ruchów całego ciała, mają wpływ na harmonijne i swobodne poruszanie się dziecka. Dziewczynki stają się wrażliwe na piękno tańca, wystarczy kawałek przestrzeni, kilka taktów muzyki i trochę chęci, by odbyć taneczną podróż po znanych i nieznanych zakamarkach własnego świata. Rytm i ruch pozwalają w bezpieczny i społecznie akceptowany sposób, na ekspresję własnych stanów emocjonalnych, tych pozytywnych i negatywnych.

Premierowym występem grupy był układ „Taniec ptaszków”, w którym dziewczynki wyczarowały dla widzów najpiękniejszą porę roku – wiosnę. To ona właśnie obudziła śpiące ptaszki i spowodowała, że trzepocząc skrzydełkami unosiły się w tańcu prawie do nieba – wirowały, wzbijały się w górę i opadały, szybowały wolne, lekkie i szczęśliwe. Na moment przeraziła je nadchodząca burza, ale już po chwili z wdziękiem kręciły piruety, wykonywały podskoki, biegały w koło z rozpostartymi skrzydłami.

Kolejnym przygotowanym przez dziewczynki układem był „Taniec kwiatów”. Przedstawiono w nim krainę, w której mała ogrodniczka wyczarowała ogród pełen barwnych róż, stokrotek, tulipanów, niezapominajek i chabrów. Nagle pojawili się w nim dziwni przybysze budząc wśród kwiatów popłoch. Spektakl udowodnił, że czasem nie warto się bać, a to co wydaje się straszne można łatwo oswoić. Była to opowieść o tym jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga.

Trzecim z kolei układem, przygotowanym przez grupę był „Taniec motyli”. Piękny taniec dziewcząt najlepiej oddają słowa wiersza:

Zapalimy szkiełka rosy,
Rozczeszemy kwiatom włosy:
Dziś – nasz wielki bal!
Uroczyście jak w kościele,
Księżyc nam na ziemię ściele
Mleczno-srebrny szal.
Za orkiestrę – śpiew słowiczy
Gwiazda ogni nam pożyczy
Do stu barwnych lamp
Niebo szafir swój przesiewa,
Wiesza na gałęziach drzewa
Krążki ciemnych plam.
Tańczmy! Dzisiaj nasze święto!
Tańczmy w cudów noc zaklętą…
Bal motyli”
A. Rudawcowa

W tym roku szkolnym zespół zaprezentował się w układzie choreograficznym „Taniec syrenek”.
…Hen, daleko od brzegów, aż na środku morza, gdzie nic nie widać tylko błękit nad falami, gdzie woda przezroczysta jak kryształ najczystszy, a ciemnoszafirowa jak bławatek jest głębia niezmierzona, otchłań tak głęboka, iż żaden okręt tutaj przystanąć nie może, bo kotwica dna nie dosięgnie. W tej niezgłębionej otchłani mieszkały piękne Syreny…

Tak rozpoczynała się znana baśń Hansa Christiana Andersena, która była inspiracją do stworzenia nowego układu tanecznego naszych małych baletnic. Przy dźwiękach pięknej nastrojowej muzyki małe syrenki pokazały jak zwykle lekkość i grację ruchów. W swoim tańcu ukazały poezję podwodnego, magicznego świata. Niebiesko-zielone morze otaczało je swoją nieskończoną przestrzenią, a syrenki pluskając się w jego falach mieniły się tęczowo. Emanowały wdziękiem, urodą i dziewczęcą radością.

Występy i osiągnięcia „Świergotek”:

– Dzień Otwarty Szkoły 2013
– V Podgórski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych Bona Fide 2013 /grupa zajęła III miejsce/
– Występ w CKiT w Wieliczce na wernisażu wystawy prac plastycznych „W moim świecie tysiąca barw”
– Otwarcie Kampusu Wielickiego 2014
– Dzień Otwarty Szkoły 2014
– VI Podgórski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych Bona Fide 2014 /grupa zdobyła jedną z 5 nagród głównych Przeglądu/
– Dzień Otwarty Szkoły 2015
-VIII Podgórski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych Bona Fide 2016 /wyróżnienie/

Opiekę nad zespołem sprawują panie: Małgorzata Majka, Adrianna Znamirowska i Magdalena Zakolska.

Opracowała: Małgorzata Majka