Aromaterapia

Zapach lawendowy w metodzie Porannego Kręgu to zapach odpowiadający jesieni, dlatego też uczniowie naszej szkoły, podczas ostatnich tygodni, często mają możliwość zapoznania się z tym delikatnym aromatem. Niemniej jednak inne zapachy są również aktualnie wykorzystywane do aromaterapii – metody pracy krótko scharakteryzowanej poniżej.

Aromaterapia jest zaliczana często do dziedziny medycyny naturalnej, w której wykorzystuje się olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Zostają one wprowadzone do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyk).
Lotne cząstki związków zapachowych i składniki olejków eterycznych za pomocą receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa docierają do mózgu, skutecznie łagodząc lub eliminując między innymi takie dolegliwości, jak bóle mięśni, czy stres. Poprawiają także samopoczucie oraz podnoszą poziom ogólnej kondycji ciała. Zapachy niektórych substancji wykazują właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Jedną z najpopularniejszych form aromaterapii, wykorzystywaną podczas pracy z uczniami, jest inhalacja z wykorzystaniem kominków aromaterapeutycznych, w których ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejków i wody, co powoduje ich odparowanie i rozproszenie w powietrzu.
Obecnie aromaterapia korzysta z udogodnień techniki, jakimi są m.in. dyfuzory nawiewowe, wykorzystujące proste mechaniczne rozprzestrzenianie zapachów. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych naszej szkoły chętnie korzystają z metody aromaterapii, która pozwala im się wyciszyć i zrelaksować. Potwierdzają to poniższe fotografie.