Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kolejne propozycje na wspólną i radosną „domową świetlicę”.

Spacer przy muzyce.
W zabawie możemy wykorzystać : piłeczki, orzechy, guziki a nawet cukierki. Wcześniej w pokoju (w ogródku) samodzielnie lub z pomocą rodzica rozrzucamy kwiaty np. Stokrotki ( mogą być wycięte z papieru ). Puszczamy ulubiona muzykę, swobodnie spacerujemy po pokoju, a na hasło ,,Zbieramy kwiatki” zaczynamy zbierać.Wygrywa ten kto najwięcej zbierze.

Gra w klasy.
W domu lub na podwórku kredą rysujemy kwadraty. Numerujemy je np. do 6.
Do kwadratu nr 1, wrzucamy nakrętkę z butelki lub z słoika. Czynność powtarzamy dopóki zakrętka nie zostanie umieszczona w kwadracie – dopiero w tedy możemy rozpocząć grę. Zaczynamy skakać: obunóż, na jednej nodze, również możemy chodzić po kwadratach. Po przejściu wszystkich kwadratów, nakrętkę wrzucamy do kolejnego kwadratu nr 2.
W ten sposób należy przejść wszystkie 6 kwadratów.

Zabawa w skojarzenia.
Rozpoczynający zabawę mówi pojedyncze słowo np. Słońce. Kolejna osoba mówi słowo kojarzące się z wypowiedzianym, dopowiadając: Gorąco. Następna osoba dopowiada do tego słowa – Lato, kolejna – Wakacje. I tak na zmianę.

Zabawa w przeciąganie liny.
Wystarczy przygotować sznurek, zaznaczyć jego środek, podzielić uczestników na dwa zespoły (dwie drużyny). Wygrywa ta, której uda się przeciągnąć przeciwnika za wyznaczoną wcześniej linię.

Coś smacznego, coś zdrowego.
Smoothie to idealny sposób na orzeźwienie w gorące, letnie dni. Jest nie tylko smaczne, ale też szybkie i proste w wykonaniu. W wersji z malinami i borówkami dostarczy nam także sporej dawki witamin i minerałów.

Składniki (2 porcje):
• 250 g malin świeżych lub mrożonych
• 250 g borówek świeżych lub mrożonych
• 2 łyżki otrębów owsianych
• woda (ilość według uznania)
• szczypta cynamonu i kardamonu
• miód (ilość według uznania)

Wykonanie:
1. Owoce przekładamy do misy miksera, dodajemy otręby, cynamon oraz kardamon. Wlewamy 1/2 litra wody i całość miksujemy.
2. Jeżeli jest to konieczne, dosładzamy miodem, ale owoce w tym roku są tak słodkie, że w zasadzie nie jest to konieczne.
3. Uzupełniamy smoothie wodą według uznania. W wersji dla dorosłych można dodać kilka kostek lodu i całość ponownie zmiksować.
4. Podajemy od razu lub przelewamy do kubka termicznego i zabieramy na spacer.

Domowa hodowla kryształów
Do naszego eksperymentu potrzebujemy: słoik o pojemności 0,25 l, wodę, sól, krótki patyczek lub ołówek, kawałek włóczki lub „włochatej” nitki.
Zaczynamy od napełnienia słoika ciepłą wodą do około 3/4 wysokości.  Dodajemy do niej sól i mieszamy do czasu rozpuszczenia. Roztwór soli powinien być nasycony, zatem musimy dodać tyle soli, aby pomimo mieszania nie chciała się ona już rozpuścić. Następnie kawałek włóczki wiążemy na patyczku np. na ołówku. Powinien mieć taką długość, by po położeniu patyczka na wierzch słoika, dotykał  powierzchni wody.
Przed nami najtrudniejsza, bo wymagająca cierpliwości, część: odstawiamy słoik w ciepłe miejsce i nie dotykamy go przez cały okres krystalizacji. Nasza hodowla powinna trwać około 2-3 tygodnie.

Aktywność plastyczna: wachlarz na lato – Kolorowy Paw
Do wykonania wachlarza potrzebne będą: papier kolorowy A4, klej, nożyczki, taśma klejąca, flamaster oraz patyczek od lodów.
Kolorowe kartki A4 tniemy na paski szerokości około 8 centymetrów. My użyliśmy po dwa paski każdego z trzech kolorów. Paski składamy w harmonijkę i sklejamy ze sobą. Następnie składamy na pół i sklejamy jeden brzeg, by powstał ogon pawia. Końcówkę oklejamy taśmą. Z innego papieru wycinamy kształt ptaka. Flamastrem zaznaczamy oczy oraz dziób. Przyklejamy ptaka do wachlarza i na koniec doklejamy patyczek.

Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy świetlicy szkolnej: B. Banaś, A.Drozdek, J.Gorczyński, Ł. Grądalski, G. Koszler, M. Pacura, M. Tokarz.

Facebooktwittergoogle_plus