Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kolejne propozycje na wspólną i radosną „domową świetlicę”.

1. Praca plastyczna – „Ażurowa ramka na zdjęcie”
Do wykonania naszej ramki potrzebujemy: 3 patyczki laryngologiczne, klej magiczny, techniczną kartkę A4 w kolorze czerwonym, nożyczki, linijkę oraz ołówek. Na końcach patyczka przyklejamy poprzecznie pozostałe dwa patyczki (powstała konstrukcja przypomina literę H). Z czerwonej kartki wycinamy wzdłuż dłuższej krawędzi cztery paski szerokości patyczka. Z pasków składamy serca (składamy na pół, końce sklejamy). Serca naklejamy na patyczki po dwa z każdej strony. Klej nakładamy tylko w miejscu łączenia z patyczkami. W przestrzeń między sercami wsuwamy zdjęcie. Nasza ramka jest gotowa!

2. Praca plastyczna – „Dzień i noc”
Żeby przygotować ‘’dzień i noc’’ potrzebujemy bibułę w kolorze granatowym i niebieskim, techniczną kartkę A4 w kolorze żółtym i białym, papierowy talerzyk, nożyczki, ołówek oraz klej. Zaczynamy od wycięcia z żółtej i białej kartki A4 takich elementów jak gwiazdki, księżyc, słońce i chmury. Można skorzystać z gotowych szablonów lub poprosić osobę dorosłą o pomoc. Następnie dzielimy papierowy talerzyk na pół. Jedną połówkę wyklejamy kawałakami bibuły w kolorze niebieskim co symbolizuje nam dzień, a drugą połówkę wyklejamy kawałkami bibuły w kolorze granatowym co symbolizuje nam noc. Na tak przygotowane połówki naklejamy wycięte wcześniej elementy. ( Po stronie niebieskiej umieszczamy słoneczko i chmurki, a po stronie granatowej księzyc i gwiazdy).

3. Balonowa siatkówka
Z włóczki tworzymy prowizoryczną siatkę i zaczepiamy między krzesłami. Pompujemy balon, ćwiczymy serwis, zagrania do przeciwnika i zaczynamy mecz. Aby urozmaicić zabawę możemy wprowadzić dodatkowe konkurencje: odbijanie balona nogą lub głową. Miłej zabawy!

4. Labirynt z laserów
Czerwoną włóczkę należy przewlec przez różne przedmioty oraz meble znajdujące się w mieszkaniu tak aby stworzyć tor przeszkód. Efekt będzie niesamowity, a wy poczujecie się jak agenci do zadań specjalnych wykonujący misje w pomieszczeniu pełnym laserów! Powodzenia mali agenci!

5. Zabawy ruchowe w domowym zaciszu
Zapraszamy Was do obejrzenia filiku, na którym znajdziecie kilka pomysłów do wspólnych zabaw z Waszymi rodzicami. Przygotujcie kubek papierowy, słomkę, piórko, kartki papieru i podążajcie za wskazówkami zamieszczonymi w filmie.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=BjODc8_oZB8

6. Barwienie kwiatów
Potrzebujemy cztery białe tulipany oraz barwniki spożywcze. Rozkładamy cztery szklanki, napełniamy je wodą i dodajemy barwnik spożywczy (do każdej szklanki innego). Wkładamy tulipany do wody i zostawiamy na 24 godziny. Później możemy obserwować jak kwiaty zmieniły kolor. Jest to też świetny pretekst do rozmowy o tym, że składniki, które zjadamy i wypijamy wpływają na to jacy jesteśmy.

7. Balon, który nie pęka..
Do wykonania tego eksperymentu potrzebujecie balon, długą wykałaczkę oraz wodę. Balon dmuchamy do średniej wielości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie wiązaliśmy balon do góry w miejscu, gdzie jest najwięcej gumy (najciemniejsze miejsce na czubku). Jesteście zaskoczeni? Balon został przekłuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon.

Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy świetlicy szkolnej: B. Banaś, A.Drozdek, J.Gorczyński, Ł. Grądalski, G. Koszler, M. Pacura, M. Tokarz.

Facebooktwittergoogle_plus