Uczymy się i bawimy w domu – spędzanie czasu wolnego

Przedstawiamy Państwu kolejne propozycje na wspólną i radosną „domową świetlicę”.
• Chodzenie po figurach geometrycznych
Potrzebne będą: duże figury geometryczne – kwadraty (np. czerwone), trójkąty (np. żółte), koła (np. zielone i niebieskie), wycięte z bloku lub papieru kolorowego. Rozłóżcie je na podłodze. Zadaniem dziecka jest chodzenie prawą nogą np. po czerwonych kwadratach, lewą nogą np. po żółtych trójkątach, prawą nogą np. po zielonych kołach, lewą nogą po niebieskich kołach.
• Praca plastyczna ,,Pralka”
Do wykonania pralki potrzebujemy: 2 białe kartki, klej magic, nożyczki, 2 papierowe talerzyki, koszulkę foliową, kredki oraz różnego rodzaju guziki. Z białego papieru wycinamy kształt prostokąta. Rysujemy na nim czarnym pisakiem poziomą linię. Przyklejamy guziki (przyciski pralki). W papierowym talerzyku wycinamy środek. Dziurę zaklejamy kawałkiem koszulki foliowej (naklejamy na pralkę). Ubrania rysujemy na białej kartce kredkami, wycinamy i naklejamy na pralkę. Wycinamy dziurę w talerzyku (nie będzie nam potrzebna), pozostała część to drzwi naszej pralki, które naklejamy na nasze kolorowe ubrania.
• Zabawa ruchowa ,,Wiatr, woda, lew”
Dziecko stoi w pobliżu stolika. Dorosły mówi: – woda!- dziecko siada na krześle, – wiatr!- dziecko kładzie się na podłodze, – lew!- dziecko chowa się pod stolik, – deszcz!- dziecko podnosi ręce do góry tworząc daszek, – ogień!- dziecko stoi pod ścianą.
• Patyczkowe domino
Przygotuj farby i patyczki do uszu. Poproś dziecko, żeby pomalowało końcówki patyczków na wybrane kolory – każdą stronę innym. Odłóżcie patyczki do wyschnięcia. Ułóżcie patyczkowe domino – dokładajcie patyczki, tak aby stykające się części były tego samego koloru.
• Co zmieniło się w pokoju?
Jest to zabawa znana nam wszystkim, a jednocześnie nadal przynosi dużo radości. Prosimy dziecko, aby wyszło z pokoju, w tym czasie coś w tym pokoju zmieniamy (zabieramy krzesło, przestawiamy poduszki na łóżku). Zadaniem dziecka jest odgadnąć co się zmieniło w pokoju.
• Kino domowe
Nie możemy korzystać w tym czasie z kina, więc przygotujcie sobie seans kinowy w domu. Wybierzcie reperuar, który będzie odpowiadał zarówno rodzicom jak też dzieciom. Wspólnie przygotujcie przekąski oraz napoje, takie jak lubicie. Usiądźcie na kanapie lub wcześniej zbudowanej bazie i poprostu cieszcie się tym czasem.
• Grotołazi
Przygotujcie kilka krzeseł lub stołków i koc. Ustawcie krzesła w niewielkiej odległości od siebie i przykryjcie kocem. Zachęć dziecko do zabawy w grotołaza – przejścia przez tunel pod krzesłami. Można utrudnić zabawę – poprosić, by dziecko naprzemiennie przechodziło pod jednym krzesłem i po kolejnym krześle (raz dołem, raz górą).
• Deszczowa chmura
Do tej zabawy będziemy potrzebować dużą kartkę, kawałki niebieskiej bibuły, klej, watę i spryskiwacz z wodą. Kartkę mocujemy do okna, w jej górnej części przyklejamy różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz zaczyna się zabawa w wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę obserwując już po chwili spływające smugi deszczu. Niebieska bibuła barwi wodę i sprawia, że z chmury spływają piękne strugi deszczu.

Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy szkolnej świetlicy: B.Banaś, A.Drozdek, J.Gorczyński,Ł. Grądalski, G. Koszler, M.Pacura, M.Tokarz

Facebooktwittergoogle_plus