Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Memory dotykowe

Dotyk jest zmysłem rozwijającym się u człowieka najwcześniej. Możemy nazwać go zmysłem pierwotnym. Za pomocą dotyku dziecko poznaje otaczający świat, swoje ciało oraz przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Zabaw rozwijających czy usprawniających zmysł dotyku jest wiele. Dzisiejszą propozycją będzie wspólne wykonanie memory sensorycznego.

Do jego przygotowania będziemy potrzebować
• deseczek jednakowej wielkości lub zakrętek od słoików (10 sztuk)
• materiałów o zróżnicowanych fakturach – mogą to być różnego rodzaju pluszowe czy futrzane kawałki materiałów, produkty sypkie: kasza, ryż, groch, fasola, papier ścierny, folia aluminiowa, gąbka do mycia naczyń, kawałki wełny, guziki – co tam macie pod ręką.
• klej magic lub vicol

Wykonanie takiego memo jest bardzo proste. Smarujemy powierzchnię deseczki lub wnętrze zakrętki klejem i umieszczamy na nim wybrany materiał. Należy pamiętać aby wykonać dwie deseczki z takim samym materiałem. Później czekamy aż klej wyschnie i mamy gotowe memo.

Możemy z dzieckiem po prostu eksplorować różne powierzchnie naszego memory, dotykać, głaskać, jedną ręką lub oburącz. Możemy również spróbować pobawić się w dobieranie – prosimy dziecko aby wybrało taki sam element. Nawet jeśli na początku nie będzie się udawało, to kontakt z tak różnymi fakturami z pewnością dostarczy dziecku dużej przyjemności.

Opracowała G. Koszler

Facebooktwittergoogle_plus