Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Wspólne wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem samodzielnie stworzonych mas – farb to propozycja ćwiczeń sprawności motoryki małej jak również stymulacji dotykowej i wzrokowej. Przepisy na wykonanie mas są bardzo proste, czas wykonania wynosi tylko kilka minut a składniki potrzebne do ich wykonania zapewne dostępne są w kuchni każdego z Was.
Propozycja pierwsza: Rosnące farby – praca plastyczna „Kolory łąki”.
Przygotowujemy:
– równe porcje soli, mąki, wody,
– barwnik spożywczy, starta kreda lub farby,
– słoiczki, plastikowe miseczki, lub talerzyki,
– tekturową kartkę papieru.
Tworzymy masę bazową łącząc ze sobą sól, mąkę i wodę. Następnie rozdzielamy masę do mniejszych pojemniczków i zabarwiamy barwnikiem, kredą lub farbką. Gotowe farby nanosimy ( palcami lub pędzlem) na kartkę papieru. Obrazek wypiekamy w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. moc 800W. Zamiennie można użyć też piekarnika, ale trwa to dłużej i trzeba pilnować, żeby masa się nie spiekła. Masa po wypieczeniu unosi się, twardnieje i wysycha tworząc wielobarwny efekt.

Propozycja druga: Masa piaskowa do malowania – praca plastyczna „Zamek z piasku”.
Przygotowujemy:
– równe proporcje wody, soli, mąki i piasku,
– tekturową kartkę papieru z szablonem zamku,
– farby.
Z podanych składników tworzymy masę i umieszczamy ją ( ręką lub pędzlem) na kartce wypełniając szablon zamku. Następnie wypiekamy w kuchence mikrofalowej przez 1-2 min. moc 800W. Zamiennie można użyć też piekarnika, ale trwa to dłużej i trzeba pilnować, żeby masa się nie spiekła. Zamek po wypieczeniu twardnieje tworząc szorstki efekt 3D. Na koniec wykańczamy obrazek domalowując (palcami lub pędzlem) pozostałe elementy np. morze, plaże, łopatkę wiaderko itp.

Opracowała: M. Skupień

Facebooktwittergoogle_plus