Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Masaż Shantala jest metodą masowania dziecka, która bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój.
Wśród najważniejszych pozytywnych skutków masażu Shantala można wymienić:
1. regulację snu;
2. poprawę funkcjonowania układu trawiennego;
3. przeciwdziałanie kolkom związanym z problemami trawiennymi;
4. wyciszenie i uspokojenie dziecka;
5. wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego;
6. stymulowanie do działania układu hormonalnego;
7. podniesienie świadomości własnego ciała.

Jak wykonać masaż Shantala krok po kroku?
Masaż Shantala jest bardzo prosty w wykonaniu. Najpierw przygotuj pomieszczenie, oliwkę (oliwkę nalej na dłonie tak żeby się ogrzała). Usiądź przed dzieckiem, masaż Shantala dotyczy każdej części ciała, dlatego możesz go wykonać w następującej kolejności:
1. klatka piersiowa – zacznij od środka klatki piersiowej, kierując ruch rąk wzdłuż żeber i na boki. Następnie ponownie od środka masuj w kierunku ramion. Na koniec natomiast wykonuj ruch rąk od bioderek poprzez klatkę piersiową do przeciwległego ramiona;
2. ramiona – wykonując koliste ruchy masuj kciukiem, a potem całą dłonią ramiona aż do przegubów dłoni. Następnie połóż obie ręce na rączce i delikatnie naciągnij w przeciwnych kierunkach, czyli od ramiona do przegubu;
3. przeguby dłoni – masuj je kciukiem i palcem wskazującym;
4. brzuch – tę część ciała masuj od wysokości żeber do pachwin po skosie. Następnie podnieś obydwie nogi i delikatnie puszczając, wymasuj podbrzusze;
5. nogi – zacznij od pachwiny i kolistymi ruchami masuj przez udo do stopy. Spowolnij ruchy na wysokości pięty. Nogi podobnie jak ręce delikatnie naciągnij w przeciwnych kierunkach;
6. przeguby stóp – masuj podobnie jak przeguby dłoni, kciukiem i palcem wskazującym;
7. stopy – podeszwę stóp wymasuj kciukiem;
8. plecy – zacznij od karku i masuj po przekątnej w kierunku pupy. Powtórz masowanie od dołu do góry i na odwrót i wykonaj podobne ruchy dłonią na boki pleców. Następnie jedną ręką przytrzymaj pupę, a drugą masuj powoli od tyłu głowy przez plecy po pupę.
9. twarz – tę część ciała zostawiamy na koniec masażu. Zacznij od środka czoła i opuszkami palców masuj w kierunku skroni i na boki. Następnie prowadź ruch wzdłuż nosa i z powrotem poprzez brwi. Pomasuj delikatnie powieki i dalej od brwi i wzdłuż nosa do kącików ust.

Masaż Shantala – przeciwwskazania
1. występującej na skórze dziecka wysypce oraz przy atopowym zapaleniu skóry;
2. w trakcie infekcji, której towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy;
3. przez kilka dni po szczepieniu;
4. przy złym samopoczuciu dziecka;
5. tuż po posiłku, należy odczekać przynajmniej pół godziny;
6. przy stwierdzonej dysplazji stawów biodrowych;
7. w przypadku chorowania na astmę, epilepsję lub nowotwór.

Na podstawie książki Joanna Koczara „Masaż niemowlęcia. Masaż Shantala”

Opracowała: A. Klepacka-Fiejdasz

Facebooktwittergoogle_plus