Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

Stymulacja zmysłu węchu.

Wiosna cieszy nas nie tylko ogromem barw, ale również wieloma charakterystycznymi zapachami. Według metody Porannego Kręgu orzeźwiająca woń cytryny najbardziej oddaje rześkość aktualnej pory roku. Zachęcamy zatem do zaprezentowania podopiecznym tegoż właśnie zapachu. Poniżej prezentujemy inne zabawy, które wyostrzą zmysł węchu:
1. Zapoznanie z zapachami charakterystycznymi dla wiosny:
• ziemia – wszelkiego rodzaju zabawy związane przesadzaniem roślin, sadzeniem kwiatów, zakładaniem przydomowych
i „doniczkowych” ogródków
• młode trawy i liście drzew – zachęcamy w miarę możliwości do spacerów w otoczeniu przyrody i zapoznawania
z zapachem budzących się do życia roślin,
• kwiaty – wiosna to pora roku, podczas której natura obdarowuje nas wieloma zakwitającymi gatunkami – tulipany, narcyzy, żonkile, drzewa owocowe, bez to tylko kilka z nich.
2. Poznawanie zapachów charakterystycznych dla różnych domowych pomieszczeń:
• kuchnia – przygotowywane potrawy, przyprawy,
• łazienka – mydło, płyn do kąpieli, żel pod prysznic,
• spiżarnia – warzywa, owoce, domowe przetwory.
3. Relaksacja w otoczeniu kojących zapachów.
Wiele olejków eterycznych (np. lawendowy, cynamonowy, jaśminowy, z drzewa cedrowego) znajduje zastosowanie w łagodzeniu napięcia i stresu. Zapachy rozprzestrzeniać można za pomocą kominków aromaterapeutycznych oraz dyfuzorów nawiewowych. Towarzyszący kojącej woni masaż ciała będzie ukojeniem zarówno dla dziecka, jak i rodzica po pracowitym dniu.

Opracowała: I. Winiszewska

Facebooktwittergoogle_plus