Uczymy się i bawimy w domu – gimnastyka korekcyjna

Zestaw ćwiczeń korekcyjnych do wykonania przez uczniów.

1. Uwagi ogólne do ćwiczeń:
-strój sportowy, na boso
-ćwiczenia wykonuje dziecko zdrowe, wypoczęte w obecności rodzica
-rodzice( opiekunowie) starają się korygować postawę dziecka podczas ćwiczeń oraz zapewniają bezpieczeństwo

2. Objaśnienie znaków
P.w. – Pozycja wyjściowa
R- ruch

Ćwiczenia Elongacyjne
Ćwiczenie 1
P.w. leżenie na plecach, nogi wyprostowane, ramiona wyprostowane nad głową .
R. Broda zbliża się w kierunku mostka. Wdech przez nos, powolny wydech przez usta, mocno wyciągamy ramiona tak jakbyśmy chcieli dotknąć w ściany.
Ćwiczenie 2
P.w. leżenie przodem, nogi wyprostowane, ramiona wyprostowane nad głową, głowa w przedłużeniu tułowia, delikatnie uniesiona nad podłożem.
R. wyciągamy ramiona mocno w górę. Nogi mocno prostujemy w dół
Ćwiczenie 3
P.w. Klęk podparty
R. siadamy na piętach, przechodzimy do pozycji skłonu Japońskiego. Ramiona odchodzą mocno w przód, głowa w przedłużeniu ciała.

Ćwiczenie 4
P.w. Stanie tyłem, plecy przylegają do ściany, ramiona wzdłuż tułowia.
R. odchodzimy nogami w przód do pozycji siadu, ale tak aby biodra nie odkleiły się od ściany. Dociskamy mocno biodra, plecy i głowę. Broda zbliża się do mostka.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie biodrowo lędźwiowe

Ćwiczenie 1
P.w. Klęk jednonóż ( lewa noga wykrok w przód. Prawa wykonuje klęk)pilnujemy aby stopa wraz z podudziem nie były schowane pod pośladkiem. Między podudziem a udem w stawie kolanowy powinien być kąt 90 stopni. Bardzo ważne aby w pierwszej fazie ćwiczenia tułowie było wyprostowane. Dłonie możemy oprzeć na kolanie nogi wykrocznej.
R. Ruch ograniczamy do delikatnego pogłębiania wykroku. Z każdym powtórzeniem gdy mięsień będzie wystarczająco przygotowany możemy mocniej pogłębiać z jednoczesnym delikatnym odchyleniem tułowia. Ćwiczenie wykonujemy na każdą nogę. Wykrok wykonujemy min 30 sek. na jedną nogę. Ćwiczeni powtarzamy kilkukrotnie
Ćwiczenie 2
P.w. Stanie w delikatnym rozkroku przy ścianie.
R. Zginamy nogę w stawie kolanowym tak aby pięta w miarę możliwości zbliżyła się do pośladka. Ściana posłuży nam do zablokowania nogi w taki ułożeniu i złapania równowagi. Biodro delikatnie wypychamy do przodu. Ćwiczenie wykonujemy na każdą nogę po 30 sek. Ćwiczeni powtarzamy kilkukrotnie.

Facebooktwittergoogle_plus