Podsłuchane w bibliotece…

Dlaczego warto czytać?
Od każdego usłyszymy, że warto, ale z tego artykułu dowiesz się dlaczego?
Zapraszam do lektury.
Czytanie książek to coś więcej niż rozrywka czy sposób na spędzenie czasu wolnego. Redukuje stres- istnieją badania, że 600 % bardziej niż gry komputerowe. Poprawia pamięć- czytając zapamiętujemy imiona bohaterów, motywy, historie, wątki fabuły. To wszystko sprawia, że w naszym mózgu tworzą się nowe synapsy, a te które istnieją zostają wzmocnione. Poprzez czytanie rozwijamy naszą wyobraźnie. Gdy mamy przed oczami tylko litery sami tworzymy wizualizację tego co czytamy. Stymulujemy prawą półkule naszego mózgu. Poprawiamy skupienie i koncentrację. Świat przedstawiony na kartkach papieru tak nas wciąga, że zapominamy się…potrafimy wyłączyć zbędne bodźce. Później z łatwością przełożyć to można w większą efektywność podczas pracy na lekcji. Spotkania w wyimaginowanym świecie inspirują…inspiracją może być sam bohater, ale również autor książki. Może gdy przeczytamy o jakimś miejscu to zechcemy go odwiedzić? A może czyjeś życie stanie się dla nas wzorem i drogowskazem jak nasze ma wyglądać? Im więcej czytamy tym nasze słownictwo staje się bogatsze. Stymulujemy nasz mózg. Utrzymujemy go w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejsza szanse na Alzheimera bo udowodniono, że czytanie spowalnia starczą demencje. Obcowanie z literatura, książka, słowem pisanym otwiera nas na świat. Rozwija wrażliwość na sztukę. Sprawia, że częściej odwiedzamy muzea, biblioteki, ośrodki kultury. Częściej malujemy, fotografujemy czy piszemy wiersze. Nie tylko pragniemy wtedy czytać ale również dotykać kulturę; biorąc udział w koncertach czy wystawach. Stajemy się wrażliwsi na drugiego człowieka. Uczymy się empatii. Umiemy się zaangażować i postawić na miejscu drugiego człowieka. Nasza wiedza staje się większa. Bardziej rozumiemy innych i siebie. Nikt nie zaprzeczy, że książki to skarbnice wiedzy? Encyklopedie, słowniki i skrypty…tam możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Czytając beletrystykę możemy rozwijać zdolności analityczne. Szczególnie czytając kryminały np. Agathy Christe. Rozwiązanie każdej zagadki wymaga logicznego myślenia. Kształtujemy własna osobowość. Budujemy obraz samego siebie. Doświadczamy nowych sytuacji. Możemy poprawić własny styl pisania, ale również ortografie poprzez opatrzenie się prawidłowo zapisanych słów. Chyba każdy z nas, gdy nie wie, jak napisać słowo „wróbel” to próbował zapisać z „u” otwartym i zamkniętym i wybierał to co bardziej wydało mu się estetyczniejsze.

Mam nadzieje, że zachęciłam Was do czytania. A Wy, dlaczego czytacie? Chętnych zapraszam do korespondencji pod adresem  agatachmiela@gmail.com

Facebooktwittergoogle_plus