Uczymy się i bawimy w domu – masy plastyczne

W ramach stymulacji dotykowej jak również ćwiczeń sprawności motoryki małej proponujemy wykonywanie wspólne z dzieckiem mas plastycznych. Wystarczy tylko wydzielić trochę wolnej przestrzeni, zabezpieczyć ją przez ewentualnymi zabrudzeniami, przygotować miskę, w której dziecko będzie mogło swobodnie pracować, przygotować składniki zawarte w przepisie i pozwolić sobie oraz dziecku na spontaniczną zabawę.
Oto kilka przepisów:

PIANKOLINA

• 0,5 kg mąki ziemniaczanej
• pół opakowanie pianki do golenia
• odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego
• masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami

PIASEK KSIĘŻYCOWY

• 4 szklanki mąki
• 1 szklanka oleju lub zamiennie oliwkę, oliwę z oliwek, odżywkę lub balsam do ciała
• kawałek kredy dla zabarwienia – starta na tarce

CIECZ NIENEWTONOWSKA

• skrobia
• woda
• masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami

Do skrobi stopniowo dodajemy wodę i obserwujemy, jakie reakcje zachodzą.  Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi, gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, powoli zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.

SZTUCZNY ŚNIEG Z PIELUCHY

• woda
• kilka pieluch typu pampers

Pieluchy rozkładamy i rozcinamy środek tak, aby ze środka wyrzucić do naszej miseczki drobne kuleczki. Te kuleczki to super-chłonny żel doskonały do stworzenia śniegu. Granulki zalewamy wodą i już po chwili powstaje bardzo przyjemna w dotyku galaretowata masa przypominająca konsystencją śnieg. Aby zabarwić śnieg wystarczy do tego kolorowa bibuła.

Opracowała: M. Skupień

Facebooktwittergoogle_plus