Uczymy się i bawimy w domu – przykładowy zestaw aktywności ruchowych cz.1

Propozycje kilku prostych i przyjemnych sposobów na wsparcie dziecka z trudnościami z zakresu integracji sensorycznej. Zachęcamy do wspólnego ćwiczenia, które pozwoli na odczucie na własnych ciele oddziaływania różnych bodźców.

 1. Zające
  skakanie w różnych kierunkach i z obrotami ciała, zeskakiwanie z niewielkiego przewyższenia (np. pierwszego stopnia schodów, poduszki), wskakiwanie w oznaczone pole, gra w klasy, skakanie na skakance, przeskakiwanie przez gumę.
 2. Duży – mały
  szybkie kucanie i wstawanie.
 3. Turlanie
  turlamy się po dywanie się z równoczesnym przenoszeniem elementów do celu, zbieranie elementów po każdym obrocie, turlanie się po rozłożonych różnej twardości poduszkach na dywanie.
 4. Kręciołki
  kręcimy się w siadzie, na brzuchu i na plecach na kocyku na śliskiej podłodze, na obrotowym krześle.
 5. Bieganie
  wykorzystujemy zabawę w berka, rozgrywamy mecz piłki nożnej, biegamy wokół jakiegoś przedmiotu, krzesełka, stołu, dużej zabawki ze zmianą kierunku.
 6. Światełko
  w staniu plecami do ściany świecimy na określone punkty na ścianie ( po prawej, po lewej stronie, nad głową, na górze i między nogami na dole) w coraz szybszym tempie.
 7. Siłowanie
  siadamy na podłodze i mówimy „spotkałeś na swojej drodze ogromny kamień, spróbuj go przepchnąć”, stojąc plecami do ściany odpychamy się od niej obiema rękoma ze skrętem tułowia na przemian.
 8. Koguty
  w pozycji stojącej lub w siedzącej przepychamy się z drugą osobą.
 9. Cyrkowiec
  chodzenie po narysowaniej linii stopa za stopą: przodem, tyłem, bokiem.
 10. Ciągnięcie, pchanie
  zachęcamy do ciągnięcia (pchania, podnoszenia) ciężkich przedmiotów tj. woda mineralna, wiaderko z woda, ziemią (ciężar dostosować do możliwości dziecka).
 11. Kucharz
  zachęcamy dziecko do wspólnego gotowania : wyrabiania ciasta, mieszania składników, ubijania piany, odmierzania składników, kosztowania i wąchania różnych przypraw i potraw.
Źródło: M.Okrzasa Materiały szkoleniowe dla terapeutów

Opracowała: K.Biel

Facebooktwittergoogle_plus