Uczymy się i bawimy w domu – propozycje zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Codziennie będziemy przedstawiać różne rodzaje aktywności wspierające rozwój Państwa dziecka. Oczywiście nie muszą Państwo robić wszystkich ćwiczeń, ponieważ każde dziecko czy dorosły jest inny i ma swoje własne ulubione i mniej ulubione czynności. Mamy nadzieję, że wspólne ćwiczenia i zabawy dadzą Wam dużo satysfakcji.

Pierwszą propozycją są zajęcia rozwijające percepcję dotykową. 

Przykłady:
• Darcie, skubanie papieru, bibułki, waty, gazety, itp.
• Owijanie ręki szeleszczącymi materiałami: reklamówką, sznurkiem, koralikami.
• Obszczypywanie dłoni, łaskotanie, głaskanie.
• Uderzanie prawą i lewą ręką w instrumenty muzyczne.
• Zabawy sypkimi produktami spożywczymi: makaron, groch, kukurydza, fasola, ryż – przesypywanie produktów między palcami, z dłoni do dłoni (najlepiej nad miską lub tacą) lub ukrycie w produktach drobnych przedmiotów, tak aby dziecko czy osoba dorosła mogła je odnaleźć (osoby bardziej sprawne manualnie).
• Zabawy z kisielem lub galaretką o różnej temperaturze (dzieci, które mają taką możliwość wyjmują kamyczki, zabawki lub drobne przedmioty).
• Zabawy z ziemią – chowanie różnych przedmiotów i próby ich wydobycia, przesypywanie z miski do miski, dolewanie wody.

Opracowała: G. Koszler

Facebooktwittergoogle_plus