Warsztaty „Świat rzeczy” – część I

21 listopada, uczniowie klas 4U i 6UB uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, pt. „Świat rzeczy” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Podczas zajęć obejrzeli stałą ekspozycję muzealną, zapoznali się z podstawami materiałoznawstwa, jak również oglądali przedmioty użytku codziennego pochodzące z dawnych czasów. Cennym doświadczeniem było to, że prezentowane eksponaty mogli poznawać za pomocą zmysłów, co ułatwiło im odgadnięcie przeznaczenia nietypowych przedmiotów i określenia rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym umożliwiła uczniom poznanie wybranych zawodów rzemieślniczych i narzędzi jakimi niegdyś się posługiwano. Będąc w pracowni garncarza widzieli ławę, koło garncarskie i ogromny piec do wypalania glinianych naczyń. Dużą atrakcją okazały się zajęcia stolikowe, w czasie których zdobili tekturowe pudełka. Miały one posłużyć jako schowek na kolekcje różnych drobnych przedmiotów. Już wkrótce, podczas drugiej części zajęć, uczniowie będą prezentowali zawartość własnoręcznie ozdobionych pudełek. Jesteśmy pewni, że kolejne muzealne spotkanie będzie okazją do nauki i dobrej zabawy.

Opracowała: J. Bielak

Facebooktwittergoogle_plus