Śladami cmentarzy z I wojny światowej

Uczniowie naszej szkoły w tym roku w sposób szczególny uczcili pamięć zmarłych. W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odbyła się wycieczka „Śladami cmentarzy z I wojny światowej”, w której wzięły udział starsze klasy Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie oddali hołd żołnierzom poległym w latach 1914 – 1918. Po krótkiej modlitwie za dusze zmarłych, prowadzonej przez jednego z Ojców Cystersów z Opactwa OO. Cystersów w Szczyrzycu, zapalono znicze oraz złożono kwiaty na zabytkowych cmentarzach w Szczyrzycu oraz Kasinie Wielkiej.
Uczniowie odwiedzili również przyklasztorne muzeum, „Domek Pustelnika” oraz na własne oczy przekonali się, jak ogromny jest „Diabli Kamień”. Po kilkugodzinnej wyprawie śladami historii na uczestników wycieczki czekała chwila relaksu. W świetle płonącego ognia, ze śpiewem na ustach, mogli oni podziwiać piękno jesiennej przyrody w Przełęczy Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe foldery, dzięki którym za jakiś czas, będą mogli przypomnieć sobie wiadomości na temat odwiedzonych miejsc, tak istotnych dla polskiej historii i tradycji.

Opracowała: I. Winiszewska, A. Jezierska

Facebooktwittergoogle_plus