Akademia – 100 lat Niepodległej

„Dzisiaj mamy wielkie święto narodu,
święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień. ”
Józef Piłsudski.

Stulecie niepodległości Polski to data bliska sercu każdego Polaka. W tym dniu nie tylko radujemy się naszą piękną wolną Ojczyzną; wspominamy także wydarzenia i ludzi, bez których tej wymarzonej wolności nie dałoby się odzyskać. W przygotowanej przez uczniów i nauczycieli szkoły akademii pojawił się przegląd 123-letniej historii niewoli, walki, nadziei. Wspomniano rozbiory oraz zrywy niepodległościowe – powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Przypomniano rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legionów. Nie zabrakło również historii najnowszej – informacji o II Wojnie Światowej i Powstaniu Warszawskim. Wierszom i prezentacjom towarzyszyły pieśni i tańce narodowe – polonez i mazur. Uczciliśmy również nasze barwy narodowe. Akademię poprzedziła filmowa prezentacja prac uczniów związanych z Projektem: Polska.

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus