Od kopacza do górnika

Praca pod ziemią nie jest związana jedynie z górnikami. Na przestrzeni lat w Kopalni Soli „Wieliczka” pracowali m.in. kopacze, żabni, kruszaki czy trybarze. Wędrując Trasą Górniczą po wielickiej kopalni, uczniowie klas 5UB, 7UB i 2GŻ mieli okazję zobaczyć czym zajmowały się osoby, pracujące na danych stanowiskach. Uczniowie przekonali się, że zawody wykonywane pod ziemią wymagają ogromnej odwagi i nie lada poświęcenia. Praca na głębokości kilkuset metrów wiąże się z wieloma trudnościami, którym górnicza brać musi na co dzień stawiać czoła. Interaktywny spacer, w którym uczniowie uczestniczyli pozwolił im dowiedzieć się jakie umiejętności są przydatne w tym zawodzie. Uczniowie mieli również okazję wcielenia się w górnika, poznanie tajników górniczego fachu, poprzez samodzielne próby wydobycia soli z użyciem kilofa.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową bryłkę soli. Wędrówka solnymi korytarzami wielickiej kopalni była wspaniałą lekcją rozwijającą wyobraźnię i kreatywność naszych wychowanków. W przyszłości na pewno tu powrócimy!

Dziękujemy Pani Magdalenie Gawrońskiej – naszej wspaniałej przewodniczce za ciekawą i wartościową lekcję w podziemiach Kopalni.

Opracowała: J. Bielak

Facebooktwittergoogle_plus