„Rycerskie rzemiosło przed wszystkim rej wiedzie” (J. Kościelski)

Uczniowie klas 1PP, 2PP i 3PPA uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach na Zamku Żup Krakowskich w Wieliczce, podczas których poznawali szeroko rozumianą „kulturę rycerską”. Podczas prelekcji młodzież została wprowadzona w świat paziów i giermków, pasowania, herbów na tarczach i rycerskiego kodeksu. Uczniowie oglądali także elementy rycerskiej zbroi – hełm, tarczę, rękawicę i pas. Każdy miał szansę poczuć się jak średniowieczny paladyn i zapozować w zbroi oraz z rycerską bronią – mieczem lub toporem. Warsztaty zakończyły zajęcia, podczas których uczestnicy zaprojektowali herby na swoje własne tarcze. Kandydatów na prawdziwych rycerzy było wielu i każdy zapewne chciałby zostać opisany słowami ballady:
„Jedzie, jedzie rycerz z dali,
Młody rycerz w lśniącej stali,
A po hełmie laur mu pnie się,
Dank i chwałę z pola niesie.” (K. Przerwa – Tetmajer)

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus