Na niebiesko dla autyzmu

Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu w społeczeństwie. Zespół Szkół im. Brata A. Kosiby w Wieliczce po raz drugi zorganizował w swoich murach obchody tego dnia 6.04.2018r. Na korytarzu szkoły zrobiło się niebiesko, jako że kolorem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski. Wszystkie klasy przystroiły niebieskie balony i pompony, które zawisły w szkolnym holu wraz z wystawą grafik stworzonych z prac uczniów naszej szkoły, wykonanych w ubiegłym roku na konkurs „Świat na niebiesko”. Grafiki były również prezentowane w kinie Mikro w grudniu 2017 roku podczas Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera. Ponadto prezentowana jest również w szkolnym holu krótka wystawa „Witajcie w naszej bajce”, przybliżająca nam niesamowity świat uczniów z autyzmem z Zespołu Szkół im. Brata A. Kosiby w Wieliczce. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się tego dnia na niebiesko by szerzyć wiedzę na temat autyzmu.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, uczniowie wypuścili w szkolnym ogrodzie 25 niebieskich balonów z helem na znak solidarności z osobami z autyzmem. Jeszcze tego samego dnia odbył się także Niebieski Marsz dla Autyzmu ulicami Wieliczki. Uczniowie wraz z nauczycielami, ubrani w niebieskie koszulki rozdawali przechodniom ulotki informacyjne dotyczące autyzmu.
Obchodom w szkole towarzyszy również przez cały kwiecień – uznawany za miesiąc wiedzy o autyzmie – wystawa dotycząca autyzmu, przygotowana przez nauczycieli Zespołu Szkół im. Brata A. Kosiby pod tytułem „Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Skierowana jest ona do młodzieży z dwóch wielickich placówek oświatowych – Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki. Kwietniowe obchody Dnia Świadomości Autyzmu stają się powoli kolejną tradycją w naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie obchodów Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole następującym nauczycielom: K.Biel, A.Chmiela, A.Jezierska, J.Klimek, J.Michałek-Balonek, M.Pacura, A.Piwowarczyk, K.Słowiak, D.Stachowicz, J.Szostak.

Opracowały: A.Cichoń, M.Paczka

Facebooktwittergoogle_plus