Światowy Dzień Zespołu Downa

„Dziecko jest chodzącym cudem,
Jedynym, wyjątkowym
I niezastąpionym”
/Phil Bosmans/

21 marca w naszej szkole powstała instalacja plastyczna – fotograficzna z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Pośród kolorowych skarpet wykonanych przez uczniów, zawisnęły piękne zdjęcia dzieci z trisomią 21. Dodatkowo, zarówno nauczyciele jak i uczniowie pojawili się tego dnia w szkole różnych, kolorowych skarpetach, które tego dnia są wyrazem tolerancji, akceptacji i mają pokazywać, iż osoby z Zespołem Downa są pełne radości i pozytywnego nastawienia do świata.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Choroba polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.  Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest on pod patronatem ONZ.

Opracowała: A.Piwowarczyk, K.Biel

Facebooktwittergoogle_plus