Dzień Psa

W Zespole Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce 8 marca rządziły psy. Nie były to psy terapeutyczne, które na co dzień pracują w szkole, tylko inne, zaproszone przez uczniów. W szkole odbył się już po raz drugi Dzień Psa, w tym roku poświęcony ODPOWIEDZIALNOŚCI. Przez cały dzień uczniowie i zaproszeni goście uczestniczyli w różnych aktywnościach, których celem było nauczenie prawidłowych wzorców zachowań w stosunku do psów i innych zwierząt. W czasie przedstawienia „Psie serce”, uczniowie obserwowali losy psa wziętego przez nieodpowiedzialną rodzinę. Brak opieki, nieprawidłowe zachowania powodują bezdomność psa i dopiero ingerencja dobrych wróżek doprowadza do szczęśliwego zakończenia. W tej roli wystąpiły uczennice Zespołu Szkół Społecznych nr 1 ze swoją nauczycielką Katarzyną Gizą. Brawurowo zatańczone partie wróżek na długo zostaną zapamiętane przez widzów. Niestety tylko w naszym przedstawieniu wróżki odczarowują złamane psie serca. W rzeczywistości problem bezdomności zwierząt trzeba rozwiązywać konkretnymi działaniami. O tym po przedstawieniu opowiedzieli nam przedstawiciele Stowarzyszenia Dog Rescue, które na co dzień zajmuje się pomocą dla bezdomnych zwierząt. Kolejnym punktem Dnia Psa był konkurs projektów edukacyjnych na temat odpowiedzialności. Uczniowie przedstawiali między innymi plakaty, prezentacje multimedialne, filmy. Trzy klasy zostały wyróżnione statuetkami za najlepsze projekty. Ostatnim punktem Dnia Psa, była zabawa terenowa „Znajdź Psa”, a także pokaz psów zaprzęgowych w wykonaniu Wilds Dogs Team. Mamy nadzieję, że nasze działania w sposób konkretny pokazują na czym polega pomoc dla zwierząt bezdomnych, ale przede wszystkim nauczą dzieci i osoby dorosłe odpowiedzialności i empatii.

Opracowała: L. Gallas

Facebooktwittergoogle_plus