Uroczysty apel – Święto Niepodległości

„Wolność kocham i rozumiem.
Wolności oddać nie umiem.”


W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień uczniowie naszej szkoły świętowali poprzez przygotowanie uroczystego apelu. Uczczono pamięć wszystkich, którzy poprzez wieki oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Wspominano rozbiory oraz uczestników powstań kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego. Uczniowie deklamowali wiersze oraz prezentowali charakterystyczne tańce tamtych lat – krakowiaka i mazura. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnienia sylwetki Józefa Piłsudskiego i jego płomiennych przemówień do żołnierzy. W historii Polski nie brak tragicznych wydarzeń – uczniowie przypomnieli także poświecenie i bohaterstwo żołnierzy I i II wojny światowej oraz powstańców warszawskich. Wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczysty apel był jednocześnie lekcją polskiej historii oraz momentem refleksji i zadumy nad słowem „wolność”.

Opracowała: K. Majcherczyk

Facebooktwittergoogle_plus