Kosiba listy i pocztówki pisze

Uczniowie Naszej Szkoły w obecnym roku szkolnym 2017/2018 biorą udział w Innowacji Pedagogicznej pt. „Kosiba listy i pocztówki pisze”. Zapoznanie uczniów z tradycją pisania i wysyłania listów i pocztówek daje możliwości rozwoju w zakresie motoryki małej, orientacji przestrzennej na kartce, wzbogacenia słownictwa czy też chociażby nauki liter alfabetu. W ramach innowacji uczniowie mogą wzbogacać również swoje umiejętności matematyczne. Koperty, znaczki czy pocztówki mogą być dobrym materiałem do przeliczania, układania w szeregach, klasyfikowania według rodzaju czy wielkości. Pisanie listów i pocztówek daje jednak przede wszystkim możliwość nawiązania kontaktu z uczniami z innych szkół, ponieważ ideą wiodąca innowacji jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji do szkół specjalnych, szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz stowarzyszeń. Na zaproszenie do wzajemnej korespondencji, odpowiedziało 25 placówek oświatowych z terenu całej Polski.

Inauguracja wysyłki nastąpiła w Tygodniu Pisania Listów tj. 09-15 października 2017 r. Jeszcze przed tym terminem zaczęły spływać do Naszych Uczniów pierwsze listy i kartki, co spotkało się z dużym zadowoleniem uczniów, że ich koledzy z różnych regionów kraju chcą ich poznać i nawiązać z nimi kontakt. Uczniowie z Naszej Szkoły wysłali w sumie 36 listów do szkół i ośrodków w ośmiu województwach.
Listy oraz pocztówki wysyłane będą raz w miesiącu: od października 2017 r. do maja 2018 r. Klasa / grupa uczniów lub uczeń indywidualnie przygotowuje swój własny list / pocztówkę. Uczniowie porozumiewający się przy pomocy alternatywnych metod komunikacji również piszą własne listy wykorzystując symbole.
W październiku przeprowadzono zajęcia wprowadzające, podczas których zapoznano uczniów z tradycją pisania listów, przedstawiono ciekawostki odnośnie znaczków pocztowych, w tym wspólne oglądania klaserów ze znaczkami. Pokazano również filmiki i historyjki obrazkowe dotyczące pracy na poczcie i drogę listu od nadawcy do odbiorcy.

Opracowała: Joanna Szostak, Agnieszka Cichoń, Joanna Michałek – Balonek, Marta Paczka

Facebooktwittergoogle_plus