Jak Cię widzą? Sztuka portretowania

Uczniowie klasy 1PP, 7L, 6UB i 2Gż wzięli udział w kolejnych warsztatach edukacyjnych w ramach programu „Kultura Dostępna” w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Temat warsztatów brzmiał „Jak Cię widzą? Sztuka portretowania”. Udział w lekcjach muzealnych organizowanych przez oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie umożliwia aktywne zwiedzanie całej kolekcji wybranych galerii. Zamiast tradycyjnego oprowadzania uczestnikom warsztatów proponuje się wspólną przygodę, w czasie której jest czas na dyskusję, wymianę spostrzeżeń, rozwiązywanie zadań i ekspresję plastyczną. Uczniowie poznali nowe pojęcia: portret, autoportret, pracownia, artysta, model, ubiór, pozowanie. Ogromne wrażenie, jak zwykle, zrobiły na wszystkich monumentalne XIX-wieczne obrazy Jana Matejki m.in. Hołd Pruski, na którym twórca sportretował 31 postaci ówczesnego życia politycznego. Warsztaty zakończyliśmy w pracowni plastycznej, gdzie każdy uczestnik miał okazję spróbować swych sił w tworzeniu portretów.

Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwittergoogle_plus