Olimpiada zdrowia-sprawozdanie

„W warzywach oraz gimnastyce zdrowie się ukrywa”- takim hasłem rozpoczęła się tegoroczna olimpiada zdrowia zorganizowana dla uczniów klas IV – VI przez nauczycieli: p. Justynę Rosół, p. Justynę Bielak oraz p. Mateusza Mikołajczyka. Na starcie uczniowie zostali podzieleni na cztery zespoły. Każdy z nich miał ustalić nazwę dla swych członków, określającej jakiś owoc lub warzywo. Po krótkim czasie drużyna: Truskawek, Sałatek, Jagódek i Bananów przystąpiła do I etapu olimpiady – zajęć edukacyjnych. W tej części olimpijskich zmagań uczniowie wykazywali się znajomością nazw owoców i warzyw oraz przyporządkowywali je miejscu ich hodowli. Z użyciem tablicy interaktywnej rozwiązali zadania dotyczące nawyków zdrowotnych i higienicznych. Na olimpiadzie nie zabrakło zadań sprawdzających umiejętności matematyczne uczniów. Spośród różnych produktów musieli wybrać te, które zalicza się do zdrowej żywności, następnie zaś obliczyć kwotę potrzebną do ich zakupu. Olimpijczycy znakomicie poradzili sobie z również z wykreślaną literową, która odkryła przed nimi nazwy popularnych owoców i warzyw. Zwieńczeniem I części olimpiady był serwis zagadkowy, uporządkowujący podstawowe pojęcia związane z tematem olimpiady.
Po krótkiej przerwie przeznaczonej na mycie rąk, rozpoczął się II etap olimpiady – zajęcia kulinarne. W wyznaczonym czasie, według podanego instruktażu, zespoły miały przygotować surówkę z marchwi i jabłka. Praktyczną część zmagań kulinarnych poprzedziła prezentacja multimedialna. Drużyny z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy. W ruch poszły obieraczki i tarła. W sali zawrzało! Jedni obierali warzywa i owoce, inni ścierali je na tarkach, mieszali, skrapiali sokiem z cytryny i ozdabiali surówkę, by na degustacyjnym stole prezentowała się gustownie i apetycznie. Wszystkie czynności drużyny wykonywały pod czujnym okiem jury, pamiętając że współpraca w zespole (obok bezpieczeństwa i porządku) jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny końcowej. Praktyczna część olimpiady pozwoliła uczniom przećwiczyć umiejętność samodzielnego wykonania deseru owocowo- warzywnego przy bezpiecznym użyciu podstawowych narzędzi kuchennych.
Trzecim, i najbardziej emocjonującym etapem olimpiady były zawody sportowe. Poszczególne zespoły z wielkim entuzjazmem rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych przygotowanych przez pana Mateusza. Wysiłek fizyczny, radość i dreszczyk emocji, pozytywnie wpłynęły na stan ducha każdego zawodnika. Po zakończeniu zmagań sportowych uczestnicy olimpiady i jurorzy udali się do klasy, gdzie podliczono punkty i ogłoszono wynik końcowy. Zwycięzcą tegorocznej olimpiady została drużyna Truskawek, której gratulujemy sukcesu. Pozostałym drużynom dziękujemy za udział we wspaniałej edukacyjnej zabawie. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Opracowali: J. Bielak, J. Rosół, M. Mikołajczyk

Facebooktwittergoogle_plus