Ekspedycja smaków

Pod koniec października uczniowie klasy 6L wzięli udział w „Ekspedycji smaków” organizowanej w ramach programu edukacyjnego „Tesco dla szkół – Od uprawy do potrawy”. Warsztaty odbyły się w Tesco na ul. Kapelanka. Na początku miła Pani opowiedziała nam jak będzie wyglądała ekspedycja i ogłosiliśmy przez megafon nasze przybycie.
Pierwszym punktem ekspedycji był dział z warzywami, gdzie odgadywaliśmy zagadki i rozpoznawaliśmy poszczególne warzywa. Posmakowaliśmy kiełków rzodkiewki, różnych odmian słodkiej papryki oraz selera naciowego. Na stoisku z owocami dowiedzieliśmy się skąd pochodzą poszczególne owoce – niektóre dotarły do nas z bardzo daleka!
Na dziale z bakaliami dowiedzieliśmy się, dlaczego suszone owoce są takie słodkie i przy tym zdrowe. Mogliśmy, też przekonać się jak smakują orzechy makadamia, pestki dyni oraz suszone morele. Następnie przyszedł czas na poznanie przypraw – wąchaliśmy świeżą bazylię oraz kolendrę i poznaliśmy ich zastosowanie.
Potem czytaliśmy z czego, tak właściwie, zrobiony jest makaron i posługując się obrazkami ułożyliśmy w odpowiedniej kolejności proces produkcji chleba.
Na stoisku z nabiałem nauczyliśmy się jak czytać etykiety różnych produktów i na co zwracać uwagę przy zakupie – teraz już wiemy, jakie jogurty najlepiej wybierać! Czy wiecie, że te cyferki na jajkach zawierają w sobie wiele informacji? My już tak!
Na dziale z wodą, przyszedł czas na kalambury obrazujące skutki niedoboru wody w organizmie. Teraz już wiemy, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest takie ważne.
A na koniec – niespodzianka! Zostaliśmy zaproszeni na zaplecze, gdzie na co dzień nie wolno nam wchodzić. Z naklejek ukrytych na poszczególnych działach sklepu ułożyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Następnie mogliśmy sami skomponować swoją zdrową przekąskę i posilić się przed powrotem do szkoły. Pychaaaa… :)
„Ekspedycja smaków” nauczyła nas wiele rzeczy. Zdobyliśmy wiadomości, które dzięki ciekawej formie przekazu, na pewno zostaną w naszych głowach. I na dodatek nie wyszliśmy z pustymi rękami! Każdy z nas otrzymał upominki, a panie nauczycielki dostały zestawy edukacyjne do wykorzystania w szkole – teraz czekamy na kolejne fascynujące lekcje!

Opracowała: A. Kowalska

Facebooktwittergoogle_plus