W pracowni artysty

Nasza szkoła w dalszym ciągu korzysta z bogatej oferty lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym w Krakowie, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Tym razem uczniowie klasy 4U, 6L, 6UB oraz 3Gż uczestniczyli w warsztatach „W pracowni artysty”, które odbyły się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach warsztatów zrobiły monumentalne obrazy Jana Matejki „Hołd pruski” oraz „Kościuszko pod Racławicami”. Dzieci dowiedziały się jak powstaje obraz, czym jest szkic, co oznaczają terminy: płótno, podobrazie, sztaluga, paleta i rama. Zobaczyliśmy również w jaki sposób w dawnych czasach powstawały farby i samodzielnie spróbowaliśmy taką farbą wykonać (konieczne okazało się żółtko jaja kurzego!). Podziwialiśmy wspaniałe dzieła sztuki XIX- wiecznej zwiedzając cztery Sale: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego oraz Chełmońskiego. Na zakończenie w pracowni plastycznej każdy uczestnik miał okazję spróbować swych sił w tworzeniu własnego obrazu. W trakcie wycieczki udało się nam wysłuchać hejnału granego z wieży mariackiej oraz odpocząć chwilę w ulubionym miejscu spotkań krakowian i turystów – przy pomniku Adama Mickiewicza.

Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwittergoogle_plus