,,Od deski do deski, czyli jak powstaje książka”

11 grudnia uczniowie klasy 2G, 6U oraz 2PP wzięli udział w warsztatach oddziału Muzeum Historycznego w Kamienicy Hipolitów, którego dawny mieszkaniec Zygmunt Zaleski, był bibliofilem. Nie tylko czytał książki, ale także je kolekcjonował. Na zajęciach uczestnicy warsztatów nauczyli się i zobaczyli między innymi: jak wyglądała książka w starożytności, średniowieczu, 100 lat temu?; jak zmienił się zapis i zdobienia książki?; jak książka powstawała dawniej, a jak dzieje się to dziś?; kto w dawnych czasach pracował nad powstaniem książki?; z czego każda książka się składa, czy zawsze wyglądała tak samo?; co to znaczy szanować książkę?; kto to jest bibliofil?; co nam dają książki? Uczestnicy warsztatów zobaczyli również biblioteczkę i książki z przełomu XIX i XX w., także dawne książki dla dzieci. Następnie z pełnym przejęciem samodzielnie patyczkami malowali własne exlibrisy. Było bardzo ciekawie i zajmująco. W drodze powrotnej obejrzeliśmy świąteczny kiermasz na rynku krakowskim i podziwialiśmy ogromną choinkę.

Opracowała: Katarzyna Słowiak

[gird-gallery  id=”254″]

Facebooktwittergoogle_plus