W Kamienicy Szołayskich

„Zbieractwo to jedyna z dziedzin, w której za każdym rogiem czeka przygoda. (…) ”
F. Starowieyski

Na uczniów klas 6 UB, 6L, 3GŻ i 1PP przygoda czekała w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego, do którego, pomimo deszczowej, jesiennej pogody, wybrali się 18 listopada. Tym razem odwiedzili Kamienicę Szołayskich, w której spotkali się z jedną z najbarwniejszych postaci Krakowa początku XX wieku, Feliksem Jasieńskim. W zabytkowej kamienicy przy Placu Szczepańskim podziwiali zbieraną przez ,, samuraja z Krakowa ‘’ kolekcję dzieł sztuki: obrazy młodopolskich malarzy, rzeźby, grafiki, ceramikę, meble, tkaniny oraz – szczególnie przez Jasieńskiego ukochane – dzieła sztuki japońskiej. Później z odbiorców sztuki stali się jej twórcami, a efektem ich działań były stworzone metodą kolażu plakaty. Gdyby Jasieński żył w naszych czasach na pewno też chciałby je mieć w swojej kolekcji.

Opracowała: Agnieszka Romańska

Facebooktwittergoogle_plus