Wycieczka do Wojskowego Portu Lotniczego

22 maja bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do wojskowego portu lotniczego 8 Bazy Lotnictwa Transportowego zlokalizowanej w podkrakowskich Balicach. Na miejscu żołnierz zawodowy z 1 Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania oprowadził nas po terenie kompleksu lotniskowo – koszarowego. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zapoznać się z warunkami służby żołnierzy, elementami ubioru oraz podstawowym wyposażeniem i uzbrojeniem na, które składają się np.: ubiór polowy, hełm, odzież ochronna, kamizelki oraz wyposażenie pilota. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć pojazdy Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej oraz pojazdy specjalne używane w resorcie Obrony Narodowej służące do zabezpieczenia lotów wojskowych statków powietrznych (tj. NUMMELA – pojazd służący do odladzania samolotów, LUZES -Lotniskowe Urządzenie Zasilania Elektroenergetycznego Samolotów stosowane przy uruchamianiu silników statku powietrznego. Pojazdy służące do utrzymania czystości pasa startowego i dróg kołowania. Zautomatyzowany wóz dowodzenia na samochodzie osobowo-terenowym tupu HONKER.
Uczniowie mogli także obserwować startujące i lądujące samoloty pasażerskie należące do zagranicznych przewoźników.
Największym zainteresowaniem uczestników wycieczki cieszył się pokaz statyczny statków powietrznych takich jak : Samoloty transportowe CASA C-295M, M-28B/PT/GC, C-130 Hercules oraz wielozadaniowy śmigłowiec Mi-8.

Opracowała: J.Tutak

Facebooktwittergoogle_plus