Jasełka

Motywem przewodnim tegorocznych jasełek byli święci polscy związani z ziemią wielicką. Stąd w stajence betlejemskiej Dzieciątku Jezus pokłonili się: święta Kinga, brat Alojzy Kosiba oraz związani z nią nierozłącznie górnicy.

Przedstawienie rozpoczęło się od nawiązania do znanej legendy mówiącej o tym, jak to węgierski król Bela IV podarował swojej córce Kindze kopalnię soli w Marmarosz Sziget. Ta wrzuciła do szybu pierścień zaręczynowy, który w cudowny sposób znalazł się w bryle soli wykopanej w Wieliczce. Zaraz po tym pojawili się Józef z Maryją szukający schronienia. Gdy nie znaleźli go w żadnym z betlejemskich domostw, zatrzymali się w grocie tuż za miastem. Tam na świat przyszło Dzieciątko Jezus. Jemu w tych jasełkach pokłonili się wieliccy górnicy.

Dopełnieniem wspaniałej gry aktorów oraz ciekawej scenografii była oprawa muzyczna, w której dominowały znane kolędy.

Organizatorami Jasełek w tym roku byli: pani Magdalena Kosińska-Pasek oraz Katarzyna Majcherczyk, Radosław Warwas (aranżacja muzyczna, śpiew), Elżbieta Turakiewicz (śpiew), Agnieszka Litewka – Zawiślan (dzwonki), Aleksandra Bernacka (stroje i dekoracja).

W czasie jasełek wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Święci w życiu Jana Pawła II”. Jego laureatami zostali: Robert Moskala (I miejsce), Iwona Owsianka (II miejsce), Mateusz Smęder, Katarzyna Kruszyna (ex aequo III miejsce), Urszula Stach (IV miejsce), Aleksandra Kila (V miejsce), Tomasz Smoleń (VI miejsce).

Wyróżnienia otrzymali: Renata Ruszkiewicz, Agnieszka Gawin, Klaudia Gil, Magdalena Cichy, Edyta Kasprzyk, Rafał Kostecki, Paulina Cygan, Konrad Karwecki, Piotr Jania, Marcin Król, Patryk Barański, Weronika Hardyn, Grzegorz Szewczyk.

Wszystkie prace laureatów będzie można oglądnąć na wystawie pokonkursowej w holu naszej szkoły od 12 stycznia.

Opracowała: Magdalena Pasek

Facebooktwittergoogle_plus