Maski weneckie

Uczniowie klasy 4UB i 2Gż wzięli udział w warsztatach tworzenia masek weneckich. Uczestnicy zapoznali się z techniką wykonania, rodzajami masek i procesem ich tworzenia. Zajęcia miały również walor terapeutyczny; podczas wykonywania masek można było się zrelaksować przy dźwiękach muzyki instrumentalnej. Tradycja masek weneckich sięga prawdopodobnie XIII wieku. Nie wiadomo jednak dokładnie, skąd się wzięła. W maskach wszyscy Wenecjanie byli sobie równi. Arystokrata i biedak, kupiec i rzemieślnik, strażnik i rzezimieszek, urzędnik i artysta, pani domu i służąca. Zakładając maskę pozbywali się własnej tożsamości, kryjąc twarz stawali się anonimowi, tajemniczy i nie do rozpoznania. My również chcieliśmy się poczuć choć przez chwilę jak uczestnicy weneckiego karnawału, w czasie którego można podziwiać obecnie parady maskowe. Jeśli przyjrzymy się weneckim maskom to zobaczymy, że jest ich kilka rodzajów. My wykonaliśmy maski zwane colombina, które zakrywają jedynie oczy, nos i policzki. Z wielkim zapałem malowaliśmy i ozdabialiśmy nasze maski. Efekt pracy uczniów zobaczyć można oglądając wystawę w holu na parterze szkoły. Zapraszamy!

Warsztaty zorganizowały panie Małgorzata Majka i Renata Zawora.

Opracowała: Małgorzata Majka

Facebooktwittergoogle_plus